A célegyenesbe fordultunk: a magyar férfi felnőttválogatottunk csütörtökön elutazik a világbajnokságra, úgyhogy amíg a csapat a Tüskecsarnokban készül, mi éppen ott, illetve vonalas- és mobiltelefonon, skype-on, facetime-on és galambpostával beszéltünk az ellenfeleink szakvezetőivel. A bemutatók sorát a Franciaországgal folytatjuk, amellyel találkoztunk már az idényben: a GM, egyben szövetségi kapitány, Dave Henderson erre is kitért, amikor beszélgettünk.
Az első szünnap után, kedden, a harmadik ellenfelünk Franciaország lesz, az egyik kiszemeltünk az áldozati szerepre. Ehhez nyújthat segítséget, hogy novemberben Stavangerben már találkoztunk, abból a 3–1-es vereségből pedig sokat tanulhatott a csapatunk.
Franciaország mindenesetre ott tart, ahol mi szeretnék éveken belül. Amióta 2007-ben feljutott a divízuó 1-ből, sosem esett ki, sőt, csak egyszer kellett ténylegesen a kiesés elleni játszania az elitben. Megkönnyíti a dolgot, hogy mindig akad egy-két NHL-es a keretben, amit 2004 óta Dave Henderson állít tehát össze, akivel még a felkészülésük kezdetén csevegtünk.
Mi történt a francia válogatottal azóta, hogy novemberben találkoztunk?
Decemberben elmentünk Lengyelországba egy tornára, ahol nyertünk egyszer és veszítettünk kétszer, majd februárban Innsbruckban játszottunk, hasonló eredményekkel. Ám mindkétszer fiatal csapatot vittünk, most pedig időarányosan jól állunk.
Miként alakult a vb-felkészülés?
Fehéroroszországban kezdtünk, a következő hétvégén Dániában jártunk, majd Szlovákiában és Norvégiával zártuk a sort.
Mi lesz Franciaország célja a vb-n, mi számítana kudarcnak?
Meccsről meccsre haladunk, de az elmúlt vb-ken mindig akadtak érdekes eredmények. Nyilván az elejétől a végéig harcban szeretnénk állni, és feljebb lépni a ranglistán, aminek nyilván előfeltétele, hogy elkerüljük a kiesést. Mostanság a 11. és a 14. hely között mindenhol végeztünk, úgyhogy a vb-cím talán túlságosan nagy cél, de jó bizonyítványt szeretnénk kiállítani magunkról.
Milyen hatása lehet, hogy Német- mellett Franciaország is védett a 2017-es vb házigazdájaként, azaz nem eshet ki?
Ezt sokszor megkérdezik, és igen, más lesz. Mégsem követelek majd kevesebbet a játékosaimtól, csak azért, mert tudom, hogy bentmaradunk. A nyomás kisebb, de hogy ennek milyen hatása lesz, azt nehéz megmondani. Általában az első játéknaptól az utolsóig küzdeni szoktunk, mindig 100%-ot adva. Ha minden jól megy, akkor jövőre lesz valamink, amire építhetünk, ha rosszul, akkor meg semmink.
Milyen változtatásokat eszközölt a kereten tavaly óta?
Jelenleg is értékeljük a játékosainkat, és nehéz döntéseknek nézünk elébe, amikor majd Norvégiában befejezzük a felkészülésünket. Vannak jónéhányan, akiknek jó klubszezonja volt, ketten vannak az NHL-rájátszásban, akikről nem tudhatjuk, ráérnek-e majd. De alapvetően nem számítok felfordulásra. Minden évben igyekszünk egy-két fiatalt beépíteni, és eddig jól sültek el. Le kell tisztogatnunk a támadójátékunkat, de már messze nem lőnek annyival többet az ellenfeleink, mint régen.
Mire emlékszik a magyar válogatottból és mire számít most?
Nagyon keményen dolgozó csapatnak ismertem meg, amely fegyelmezett, és nehéz ellene játszani. Papíron a gyengébbek közé tartozik, hiszen feljutó, de érdekes együttes, amely kiválóan birtokolja a korongot.
A MAGYAR KERET
Kapusok (3): HETÉNYI Zoltán, RAJNA Miklós (Fehérvár AV19), VAY Ádám (Debreceni HK)
Bekkek (8): DUDÁS Jesse, SAGERT Kalvin, (DVTK), GARÁT Zsombor, MESTYÁN István, STIPSICZ Bence (MAC), SZIRÁNYI Bence, WEHRS Kevin (Fehérvár), VAS Márton (Fassa, olasz)
Csatárok (14): BANHAM Frank, BARTALIS István, BENK András, KOVÁCS Csaba, KÓGER Dániel, NAGY Gergő, SARAUER Andrew (Fehérvár), ERDÉLY Csanád (Sioux Falls, amerikai), GALLÓ Vilmos (Linköping, svéd), MAGOSI Bálint (Briancon, francia), NAGY Krisztián, (MAC), SEBŐK Balázs (KalPa, finn), SOFRON István (Klagenfurt osztrák), VAS János (Slavia Praha, cseh)
A STÁB
Szövetségi kapitány: Rich Chernomaz
Edző: Majoross Gergely, Diego Scandella, Sille Tamás, Tokaji Viktor
Kapusedző: Gary Clark
Erőnléti edző: Puskás Sándor
GM: Nagy Attila
Csapatvezető: Imre Lajos
Orvos: Majzik Ernő
Fizioterapeuta: Bagonya Imre, Sashalmi Tamás
Felszerelés-menedzser: Nagy József, Tornyi Gábor
Világbajnokság, Oroszország, B-csoport (Szentpétervár)
Május 7. szombat, 12.15 (11.15): Szlovákia–MAGYARORSZÁG
Május 8. vasárnap, 12.15 (11.15): MAGYARORSZÁG–Kanada
Május 10. kedd, 20.15 (19.15): MAGYARORSZÁG–Franciaország
Május 11. szerda, 20.15 (19.15): Finnország–MAGYARORSZÁG
Május 13., péntek, 16.15 (15.15): Egyesült Államok–MAGYARORSZÁG
Május 14. szombat, 16.15 (15.15): MAGYARORSZÁG–Fehéroroszország
Május 16. hétfő, 20.15 (19.15): Németország–MAGYARORSZÁG
(Zárójelben a magyar időpontok.)
Fotó: Mudra László, IIHF