Az MJSZ küldöttgyűlésén innen, az IIHF Kongresszuson túl Kovács Zoltán főtitkárral beszélgettünk arról, milyen munka folyik a sportág háza táján az évnek ebben a szakában.
„Az IIHF idei kétnapos kongresszusát a szokásoknak megfelelően az elit világbajnokság helyszínén, Moszkvában rendezték meg múlthéten. Az első nap teljes egészében a tisztségviselők megválasztásával telt. Újabb négy évre kapott mandátumot az ellenjelölt nélkül induló elnök Rene Fasel és az alelnökök is, illetve nem utolsósorban dr. Kolbenheyer Zsuzsanna, a Magyar Jégkorong Szövetség alelnöke is további négy évre bizalmat kapott a Nemzetközi Jégkorongszövetség elnökségében.
A második napon a következő évi világbajnokságok és tornák helyszínének kijelölése volt napirenden. Meglepetésre az osztrákokkal szemben, akik Innsbruck helyszínnel pályáztak az ukrán szövetség pályázata nyerte el a 2017-es férfi felnőtt divízió 1/A világbajnokság rendezési jogát 14-13-as szavazati aránnyal. Ez nemcsak minket, de sokakat meglepett. A női felnőtt világbajnokság helyszíne jó eséllyel Graz lesz, az ott felújítandó csarnokba vinnék a vébét, bár egyelőre csak a rendező ország, Ausztria került leszögezésre. A minket érintő, divízió 1/B csoportos U20-as világbajnokság rendezésére meglepően nagyszámú jelentkező volt, de az öt pályázó közül a nap folyamán sorra léptek vissza az országok, így végül csak egy helyszínnel kellett megküzdenünk és végül a Tüskecsarnokba hozhatjuk ezt a tornát. A női U18 divízió 1-es világbajnokság esetében már jóval könnyebb dolgunk volt, egyedüli pályázóként nyerte el Budapest a rendezés jogát. A fiú U18-as rendezésre érdekes módon nincs még jelentkező, arról a szeptemberi párizsi kongresszus dönt majd.
A női olimpiai selejtezőtorna a korábbi tervekkel ellentétben átkerült novemberről decemberre, ekkor Norvégiába utazik a női válogatott.
A Euro Ice Hockey Challenge tornának is megvolt a megbeszélése, ennek mezőnye a koreai csapattal bővült, akik gőzerővel készülnek az olimpiára és ezért szeretnének minél több európai csapattal játszani. Egyrészt nagyon örültek annak, hogy bekerültek egy európai tornára, főképp, hogy Budapestre utazhatnak, másrészt meghívták a magyar férfi felnőttválogatottat a dán és a japán nemzeti csapattal együtt az olimpiai helyszínek februári tesztelésére, ez lesz a szezon második EIHC tornája számunkra.
Jövőre lesz 90 éves a Magyar Jégkorong Szövetség és szeretnénk egy jubileumi mérkőzést tartani március 30-án a Budapest Sportarénában, amelyen mindenképpen egy nagy A-csoportos válogatott ellen szeretnénk jégre lépni. Dolgozunk azon, hogy egy igazán nagy hokinemzetet láthassunk vendégül ebből az alkalomból.”
A kongresszuson döntöttek az IIHF rendezvényein alkalmazandó hosszabbítás és szétlövés szabályainak módosításán is, melynek értelmében a következő évtől minden korosztályban és divízióban öt percen át három a három ellen játszanak a felek a csoportmérkőzések során, természetesen aranygóllal. Amennyiben az öt perc ráadást követően is döntetlenre állnak a felek három-három büntetőlövésre kerül sor, azokat egy-egy lövés követi, ha továbbra is egyenlő az állás. Az elit világbajnokságok rájátszás körében a döntő kivételével minden esetben tíz percen át játszanak négy a négy ellen a csapatok, ezt öt-öt büntetőlövés követi, ha nem születik aranygól. A döntőben húsz perc öt az öt elleni játék követi a harmadik harmadot döntetlen esetén és itt is öt-öt büntetőre kerül sor, ha nincs döntés a ráadásban. Mivel az elit világbajnokságokon kívül minden más divízióban kizárólag körmérkőzésekre kerül sor, a 2016-2017-es szezonban biztosan csak az első, három a három elleni verzió érinti majd minden válogatottunkat.
A Magyar Jégkorong Szövetség vezetői a terveknek megfelelően a Kongresszus ideje alatt megkereste a szintén helyszínen tartózkodó Román Jégkorong Szövetség elnökét és arra kérték, egyeztessenek a MOL Liga jövőjével kapcsolatban. Az elnök úr sajnos kitért a találkozó elől, illetve kérte, hogy erre a témáról majd csak a június 9-i RJSZ Közgyűlését követően térjenek vissza, mert csak akkor tud állást foglalni a Csíkszereda és a Brassó elengedésével kapcsolatban. Hivatkozott arra is, hogy június 5-én választások lesznek Romániában, amely érintheti néhány csapat financiális helyzetét.
Május 30-án, hétfőn 15 órától tartja tisztújító küldöttgyűlését a Magyar Jégkorong Szövetség, melyre 62 egyesület 100-160 képviselője várható. Az elnöki pozícióból és a teljes elnökségből valószínűleg távozik Kovács Csaba, a poszt betöltésére Such György egyedüliként szerepel jelölőlistán Az elnökségben tavaly egy évre kapott mandátumot a MOL Liga csapatainak három képviselője, helyettük a liga által delegált jelöltek: Pap Gábor (FTC), Zsigmond Barna (UTE), Cser-Palkovics András (Fehérvár AV19). A kilencfős elnökségből három helyet ők kaphatnak a liga javaslata alapján. Várható újabb elnökségi tagok jelölése, akik az MJSZ szponzori hátterét erősíthetik. A küldöttgyűlésen köszönteni fogják azokat az idős sportvezetőket és szakembereket, akik az elmúlt évtizedekben sokat tettek a jégkorong fejlődéséért településükön.