Már Kanadában is felfigyeltek a magyar hokira!

2016.09.22. 16:13 |
Az NHL, az NHLPA és a Világkupa szervezőbizottsága szerdán Hockey Sense címmel rendezett 4 órás konferenciát a torontói Hockey Hall of Fame-ben. A téma a jégkorong, azon belül is az utánpótlás fejlesztése volt - számol be a helyszínről a jkb.hu.

A napot Gary Bettman NHL-komisszár nyitotta meg Don Fehr NHLPA – azaz játékos-szakszervezeti – elnök társaságában, zárásként pedig Bill Daly NHL-alnök foglalta össze az elhangzottakat és a tapasztalatokat. A különböző panelokból felépített eseményen megszólalt többek között Roman Rotenberg, az orosz szövetség alelnöke, KHL-elnökségi tag, hazája egyik legbefolyásosabb jégkorongos sportvezetője, Paul Carson, a kanadai szövetség alelnöke, Slavomir Lener, a cseh válogatott GM-je, Jörgen Lindgren, a svéd élvonal, az SHL ligaelnöke, Jim Johansson, az USA Hockey igazgatója, néhány egyetemi tanár, kutató és egykori NHL-játékosok, Teemu Selanne, Miroslav Satan, Luc Robitaille, Adam Graves, Petr Briza és Pat LaFontaine.

Az észak-amerikai jégkorongélet vezetői előtt zajló zárt körű tanácskozásra meghívást kapott a magyar jégkorong is. Kovács Zoltán, az MJSZ főtitkára a növekvő hokipiacok szekcióban vett részt a pódiumbeszélgetésen. Mellette Franz Reindl, a német szövetség elnöke – nem mellesleg olimpiai bronzérmes jégkorongozó – és Adam Sherlip, a The Hockey Foundation elnöke foglalt helyet, a beszélgetést Elliotte Friedman népszerű kanadai hoki-szakkommentátor vezette.

Az eseményt komoly érdeklődés övezte, a beharangozó szerint a dinamikusan fejlődő hokiországok sportági vezetőitől többek között arra várták a választ, hogy milyen erőfeszítéseket tettek az előrelépés érdekében, miként növelték országukban a jégkorong elfogadottságát és színvonalát, és hogyan tudtak piacokat nyitni a hoki számára. E szekcióban információt várt a hallgatóság az észak-amerikaitól eltérő kulturális és politikai valóságról, természetesen szigorúan a jégkorongot érintően. Továbbá ötleteket azok számára, akik még az út elején járnak.

A meglepően felkészült moderátor számos információval szolgált a német és a magyar jégkorongról. Felvezetésként elmondta, mindkét sportvezetőnek van oka az örömre, hiszen a németek kiharcolták az olimpiai szereplést, a magyarok pedig sikeresen szerepeltek másodszor az A csoportban, ahol legyőzték Fehéroroszországot.

Franz Reindl és Kovács Zoltán rövid országspecifikus sportág-történeti ismertetőt tartott, az utóbbi évtizedekre fókuszálva. Szó esett a női jégkorong terjedéséről és szerepéről, valamint arról, hogy a külföldi edzők importja után mennyire fontossá vált a hazai szakemberek képzése és minél magasabb szintű munkája. Németország ebben – is – előrébb jár, szövetségi kapitányaik németek az utóbbi években, Magyarországon erre még várni kell, de mindenképpen jó jel, hogy az aranygeneráció túlnyomó többsége a sportágban marad, edzőként képzeli el a jövőjét. Ők sokat tanultak korábbi mestereiktől, amit igyekeznek átadni. Pat Cortina, de főleg Ted Sator és Rich Chernomaz neve mindenki számára ismerős errefelé is. A félórás beszélgetés végére átfogó képet kaphatott magyar hokiról a komoly figyelmet tanúsító nagyszámú érdeklődő.

A teljes cikk erre a linkre kattintva elolvasható.